HAKKIMDA Merhaba! Ben Merve Mertcan

2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi – Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan bir ay sonra kendi işimi kurdum. Doğum ve bebek fotoğrafçılığına başladım ve halen devam etmekteyim.

2011 yılından itibaren bir çok alanda fotoğraf çekimi gerçekleştirdim. Kurumsal firmaların, okulların tanıtım ve organizasyon fotoğraf çekimleri, televizyon programlarının fotoğraf çekimi, röportaj fotoğraf çekimi, konser ve etkinlik fotoğraf çekimleri, ürün çekimi, model ve portre çekimi, sualtı fotoğraf ve video çekimleri, özel organizasyonların fotoğraf çekimi, düğün fotoğraf ve video çekimi, manzara fotoğraf çekimi gerçekleştirdim. 28 Ağustos 2013 yılından itibaren ise Doğum ve Bebek fotoğrafçılığını, video çekimlerini profesyonel olarak devam ettirmekteyim.

2011-2013 Eğitim dönemi boyunca ekip arkadaşlarımla birlikte bir çok kısa film, kamu spotu, klip vb. projeleri gerçekleştirdik. 2011-2012 ‘’Ah İstanbul Ah’’ adlı kısa filmim ile Akbank Kısa Film Yarışmasına katıldım.

 

2013 yılından itibaren Meltem Hastanesi ve Vital Hospital’ın anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olarak hizmet vermekteyim. İstanbul içindeki birçok hastanede doğum fotoğraf çekimleri gerçekleştirdim.

Mayıs 2017 yılında hastane içinde gerçekleşen Uygulamalı Doğum ve Bebek fotoğrafçılığı eğitimi vermeye başladım. Eğitim verdiğim üç öğrencim asistanım olarak çekimlerime eşlik ettiler. 3 – 4 Şubat 2018 yılında Temel Fotoğraf Eğitimi, Teorik Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı eğitimi vermeye başladım. Eğitimim 2 gün 12 saat süreyle Hanggar Fotoğraf Stüdyo’sunda gerçekleşti. Teorik eğitime katılan öğrencilerim hastane içinde uygulamalı doğum fotoğrafçılığı eğitimlerini halen almaktadırlar. Temel fotoğraf eğitimi, doğum fotoğrafçılığı eğitimi ve photoshop eğitimlerimi özel ders olarak da vermekteyim. Eğitim alan her öğrencim Katılım Belgesi almaya hak kazanır.

2017 – 2018 yıllarında çektiğim fotoğraflar Anne Bebek Dergisi’nde, Hürriyet, Akşam ve Vatan gazetelerinde yayımlandı.

23 Nisan’da Merve Mertcan’ın Bebekleri ve Doğum Fotoğrafları temalı sergim İstanbul Aydın Üniversitesi Galeri’sinde sergilendi.

“Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır.” diyen Jacques-Henri Lartigue’un sözleri tam da beni ifade ediyor… Yaşamımızın akıp giden zamanını olduğu gibi durduran tek şey fotoğraf. Bana göre hayatta ki gerçeklerin en resmi belgesi fotoğraflar. Fotoğrafların hikayesiyle bir hatıra dizisi oluşturmak, oluşturduğum bu hikayelere bakmak, çektiğim fotoğrafları ömür boyu hatıra olarak saklayacak insanlarla tanışmak keyif aldığım en büyük mutluluğum…

 

Bu mutluluğu bana yaşatan herkesi sevgiyle kucaklıyorum.

Sevgiyle kalın…

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 250px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#e49497 !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(http://mervemertcan.com/wp-content/uploads/2018/03/banner-beyaz.jpg); }